Podlasie Solar Park

Podlasie Solar Park jest obecnie największą inwestycją w fotowoltaikę na terenie Polski. Cały projekt to pięć farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 5 MWp zajmujących powierzchnię blisko 10 ha. Inwestycje zostały zlokalizowane na terenie województwa podlaskiego, w miejscowościach Lipsk, Jedwabne, Kolno i Zagroby Zakrzewo. Cztery farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 4 MWp zostały uruchomione w roku 2014 oraz 2015, włączając instalację w Kolnie, będącą największą instalację fotowoltaiczną w Polsce o mocy 1,8 MWp.

Elektrownia Jedwabne
Elektrownia Lipsk
Elektrownia Kolno


Pierwsza elektrownia wchodząca w skład kompleksu Podlasie Solar Park – Elektrownia Lipsk o mocy 0,3 MWp została przyłączona do sieci elektroenergetycznej na początku 2014 roku. Po upływie jednego roku jej eksploatacji można stwierdzić, że pracuje z zakładaną sprawnością a wielkość produkcji energii elektrycznej jest zgodna z założeniami projektowymi. Elektrownia Lipsk wykorzystuje panele fotowoltaiczne firmy Renesola i inwertery firmy Advanced Energy/Refusol.

W IV kwartale 2014 do sieci elektroenergetycznej zostały przyłączone dwie kolejne elektrownie w Kolnie (największa elektrownia w Polsce – moc 1,84 MWp) i Jedwabnem (moc 0,71MWp). Proces budowy instalacji fotowoltaicznych rozpoczął się w sierpniu 2014 roku. Instalacja w Kolnie jest największą instalację fotowoltaiczną w Polsce. Elektrownia Jedwabne wykorzystuje panele fotowoltaiczne firmy REC i inwertery firmy Advanced Energy/Refusol, natomiast Elektrownia Kolno wykorzystuje panele fotowoltaiczne firmy REC i inwertery firmy ABB.

W czerwcu 2015 zkończona została budowa czwartej inwestycji wchodzącej w skład Podlasie Solar Park – Zagroby Zakrzewo. Elektrownia Zagroby Zakrzewo posiada moc zainstalowaną 1,0 MWp oraz wykorzystuje panele fotowoltaiczne firmy Gintech i inwertery firmy Advanced Energy/Refusol.

Elektrownia Słoneczna Kolno 1,8 MW

Elektrownia Kolno
Elektrownia Kolno
Elektrownia Kolno

Elektrownia Słoneczna Zagroby-Zakrzewo 1,0 MW

DSC_0293.JPG
DSC_0297.JPG
DSC_0419.JPG

Elektrownia Słoneczna Jedwabne 0,7 MW

Elektrownia Jedwabne
Elektrownia Jedwabne
Elektrownia Jedwabne

Elektrownia Słoneczna Lipsk 0,3 MW

Elektrownia Lipsk
Elektrownia Lipsk
Elektrownia Lipsk

Lokalizacje elektrowni słonecznych Solar Park Podlasie


Cztery inwestycje wchodzące w skład Podlasie Solar Park są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 - 2013.